بوتاکس

درمان خارش سر
درمان خارش سر
آذر ۲۹, ۱۳۹۴
لیپولیز
لیپولیز
آذر ۲۹, ۱۳۹۴

بوتاکس

بوتاکس

تزریق بوتاکس

یکی از اعمال زیبایی برای جوانسازی صورت و کاهش چین و چروک‌های پوست می‌باشد. عواملی مانند افزایش سن، تابش نور خورشید، خندیدن، اخم کردن، اضطراب و … می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک‌های سطحی یا عمقی بر روی صورت شود. به منظور بهبود پوست و جوانسازی آن، متخصصین از طریق مواد تزریقی زیر اعمال زیبایی را انجام می‌دهند:

  • بوتاکس
  • (Botox)
  • جوویدرم (Juvederm)
  • رستیلن (Restylane)
  • رادیسی (Radiesse)

هر یک از مواد تزریقی با مکانیزمی متفاوت عمل می‌کند اما تمامی آن‌ها یک هدف را محقق می‌سازند و آن کاهش و حذف خطوط اخم، خطوط پیشانی و دیگر خطوط موجود بر روی صورت می‌باشد.

چه کسی کاندید استفاده از بوتاکس و یا دیگر مواد تزریقی صورت است؟

با وجود اینکه جراحی‌های زیبایی تأثیر دائمی و قابل توجهی در ظاهر صورت دارند اما به عنوان یک روش تهاجمی دارای دوره نقاهت‌ نسبتاً طولانی‌تری هستند. با توجه به هزینه‌ها و زمان لازم برای بهبودی پس از جراحی، در اکثر بیمارانی که به تازگی چین و چروک‌های ناشی از افزایش سن ایجاد شده است، استفاده از روش‌‌های تزریقی بسیار مناسب‌تر خواهد بود. تزریق بدون نیاز به هیچ گونه بی‌حسی (به دلیل بکارگیری سوزن‌های بسیار ظریف) می‌تواند در مطب پزشک انجام گیرد و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. هر چند با توجه به درخواست بیمار می‌توان از برخی روش‌های بی‌حسی نیز استفاده نمود.
تقریباً همه‌ افراد می‌توانند از روش‌های تزریقی مانند بوتاکس یا رستیلن بهره‌مند شوند. این مواد تزریقی زیبایی جهت بهبود علائم کهولت سن و برداشتن خطوط ایجاد شده بر روی صورت و پیشانی، به طور مؤثری مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مطالعات نشان داده است که بوتاکس می‌تواند به تسکین سر درد‌های میگرنی، تعریق شدید و اسپاسم عضلانی در گردن و چشم کمک کند.
در شرایط حاملگی، شیردهی، ابتلا به عفونت در نزدیکی محل تزریق و حساسیت به محتویات ماده تزریقی، این روش نمی‌تواند انجام شود. افرادی که دچار اختلالات عصبی مانند ALS، میاستنی گراویس و سندروم ایتون لامبرت هستند نیز ممکن است در اثر تزریق بوتاکس با ریسک بالای عوارض جانبی جدی روبه‌رو شوند. این افراد باید پس از مشورت با پزشک، روش‌های جایگزین دیگری را در نظر گیرند.

مطلب پیشنهادی: ممنوعیت های تزریق بوتاکس

نحوه تزریق بوتاکس و دیگر مواد تزریقی

دوز یا مقدار بوتاکس بر حسب «واحد» اندازه‌گیری می‌شود. بسته به محل تحت معالجه ممکن است ۱ تا ۵۰ واحد بوتاکس مورد استفاده قرار گیرد. تزریق بوتاکس در مدت چند دقیقه و با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف انجام می‌گیرد. این روش حداقل ناراحتی را به دنبال دارد و هیچ نیازی به بی‌حسی نخواهد داشت. از شما درخواست می‌شود که تا چند ساعت پس از تزریق به ناحیه مورد درمان دست نزنید، فعالیت سنگین نکنید و دراز نکشید.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

ایمنی مواد تزریقی

با وجود ریسک‌هایی که در تزریق این مواد وجود دارد اما روش‌های تزریقی برای بیشتر افراد ایمن محسوب می‌شود.

روش‌های تزریقی نسبتاً بی‌درد هستند و برای بهبودی بعد از عمل به زمان کوتاهی نیاز دارند. نتیجه نهایی معمولاً طی ۷ روز پس از درمان قابل مشاهده خواهد بود. عوارض جانبی همراه با تزریق رستیلن شامل قرمزی و تورم موقت در ناحیه هدف است که بیش از ۷ روز باقی نخواهد ماند. عارضه جانبی تزریق بوتاکس شامل کبودی موقت و سر درد (در موارد بسیار نادر) است؛ سر دردی که معمولاً طی ۱ یا ۲ روز برطرف می‌شود.
حدود ۴ تا ۶ ماه بعد از عمل زیبایی، فعالیت ماهیچه‌های خود را باز می‌یابید و متوجه بروز مجدد خطوط و چروک‌ها می‌شوید. در این شرایط در مورد درمان مجدد، با پزشک خود مشورت کنید. با وجود اینکه اثر تزریق‌ها دائمی نیستند اما بعد از بازیابی فعالیت‌ ماهیچه‌ای متوجه می‌شوید که خطوط و چروک‌های صورت به شدت گذشته نخواهند بود. این امر بدین دلیل است که در مدت سپری شده، عضلات صورت برای قرار گرفتن در حالت استراحت آموزش دیده‌اند.